Ansökan till BK Flagg

Bollklubben Flagg

Ishockey
Skridskoskola
Skridskoskola ·Skridskoskola

Träning

Information

När
lördag 12 september 2026, 09:00 – 10:00
Plats
Kirsebergs Ishall
Samling
08:30
Typ
Träning

Välkommen till BK Flaggs skridskoskola.

Vi delar in barnen i två-tre nivåer så att alla kan utvecklas i sin egen takt och få en trygg start på isen.

Nivå 1 med rosa tröjor – trygghet på isen

För barn som behöver hjälp av förälder eller hjälpmedel såsom "bockar".

Målet är att bli trygg i ishallen, stå på skridskorna, åka korta sträckor, kunna resa sig själv, bromsa med plog och våga prova på. Barnen ges också tillfälle att bli bekväma på isen och skapa kontakt med ledarna.

Nivå 2 med gula tröjor – grunderna i skridskoåkning

För barn som klarar målen i nivå 1.

Målet är att lära sig start och stopp, svänga åt båda håll, åka baklänges, träna på översteg och balans.

Nivå 3 med gröna tröjor - samma som nivå 2 fast med puck och klubba.

När barnen är redo

När barnen uppnått målen i nivå 2/3 och visar intresse för mer spelmoment flyttas de upp till hockeyskolan, detta görs i samråd med tränarna. Där är full hockeyutrustning obligatoriskt och träningen innehåller fler moment med puck och spel.

Utrustning

Barnen ska ha hjälm (gärna med galler) och handskar. Hjälm med galler rekommenderas för att undvika ansiktsskador. Halsskydd rekommenderas för att skydda mot skärskador från skridskor. Handskar skyddar både mot kyla och skärskador.

Vi rekommenderar starkt att barnen redan från början använder skyddsutrustning som benskydd, armbågsskydd och hockeybyxor. Det gör att de inte slår sig i onödan, vågar prova mer och därmed lär sig snabbare och bättre.

Behöver ni låna utrustning eller skridskor finns det i begränsat antal, kom kl. 08:30 så att ni hinner prova ut.

Varmt välkomna önskar Magnus och alla andra ledare.

« Tillbaka

Stöd BK Flagg via

KANSLIET¨S TELEFONTIDER: Mån, Onsd 9-11, Tis, Tors 9-13
Använder du Chrome som webbläsare? Aktivera vårt tillägg Handla Smart. Tillägget håller reda på alla butiker och ser till att du inte glömmer att gå via Sponsorhuset!

Flagg på webben